2 kwietnia minęło 20 lat od śmierci Papieża Polaka. Jan Paweł II zmarł w 2005 roku o godzinie 21.37 w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji społeczność szkolna oraz mieszkańcy Białegobłota spotkali się o godzinie 21.00 w kościele parafialnym na uroczystości upamiętniającej największego Polaka wszechczasów, patrona naszej szkoły.
Wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów: Amelię Gałka, Amelię Kamińską, Weronikę Głowacką, Łucję Michalak, Gabrielę Tomczak, Jakuba Głowackiego i Kacpra Szymańskiego pod kierunkiem p. Łukasza Augustynik, p. Katarzyny Teofilak i p. Aliny Obudzińskiej. Rocznica śmierci papieża była okazją do wspomnienia jego pontyfikatu, ostatnich chwil życia, a także pogrzebu, gdyż jego odejście pogrążyło w żałobie miliony ludzi na całym świecie, którzy żegnali go z ogromnym szacunkiem i miłością. W atmosferze zadumy i wyciszenia wysłuchaliśmy wierszy, słów papieża oraz piosenek takich jak „Znowu Cię spotykam”, „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Pięknym dopełnieniem wzruszającej akademii było wspólne zaśpiewanie ulubionej pieśni Papieża – Barki.
Kolejnym punktem uroczystości była Msza Święta w intencji Naszego Papieża, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 21.37.
Św. Jan Paweł II był człowiekiem, który zmienił oblicze Kościoła. Jego słowa niosły za sobą troskę i nieopisany pokój, a dziedzictwo, które po sobie zostawił stało się nadzieją i wzorem dla kolejnych pokoleń. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Papieża Jana Pawła II i pragniemy kierować się w życiu jego wartościami. Uroczystość ta była hołdem oddanym przez uczniów naszej szkoły swojemu patronowi. Dziękujemy wszystkim za wspólne uczczenie tej ważnej rocznicy.
Wieczór wspomnień o Janie Pawle II
- 30
"Szatan z VII klasy"
W dniu 1 kwietnia klasy IV-VIII pod opieką pań: Jolanty Nasiadka, Katarzyny Teofilak i Katarzyny Sobczyk -Rychlickiej obejrzały w wyszkowskim Hutniku spektakl pod tytułem ,,Szatan z VII klasy".
1
"Feliks - Mądra Mrówka"
1 kwietnia 2025r. uczniowie kl. "0" - III wybrali się do Domu Kultury Hutnik w Wyszkowie na spektakl teatralny pt. "Feliks - Mądra Główka". Jest to historia chłopca, który nie potrafi znaleźć swojego miejsca wśród rówieśników. Chłopiec często sam zostaje w domu, bo jego zapracowani rodzice nie mają dla niego czasu. W szkole nie potrafi być dobrym kolegą, często dochodzi do bójek, kłamie. Źle się czuje wśród rówieśników. Pewnego razu spotyka Feliksa, mądrą mrówkę, który postanawia pokazać chłopcu dobrą drogę. W trakcie tej przygody spotykają Królową Pszczół, Motyla o pięknym sercu oraz psa. Dzięki spotkanym postaciom chłopiec rozumie swoje błędy i zaczyna się zmieniać. Zdobywa sympatię kolegów i odkrywa, jak ważne są dobre zachowania i szacunek wobec innych.
Polecamy ten spektakl, bo to wspaniała lekcja dla młodych widzów o empatii, szacunku i odpowiedzialności.
6
Konkursy z liczbą Pi
W dniu 14 marca obchodziliśmy Święto Liczby Pi. Z tej okazji zorganizowaliśmy 3 konkursy związane z tą liczbą.
Oto wyniki konkursu „Wyrazy z liczbą pi” - polegający na napisaniu w ciągu 5 minut jak największej ilości wyrazów z "pi" :
I miejsce - Antoni Suchcicki
II miejsce - Oliwia Pyśk
III miejsce - Aleksandra Szajda
wyróżnienia zdobyli: Oskar Stolarczuk, Szymon Wujkowski, Amelia Kamińska, Oliwia Jasińska, Ada Cackowska, Paweł Kachel oraz Kacper Szymański.
Nagrodę otrzymali: Antoni Suchcicki, który napisał wiersz "Była sobie Pani Pi" i wykonał prezentację o Liczbie Pi oraz Michał Urbanik, który stworzył wiersz pt. "Liczba Pi". Gratulujemy!
Powitanie wiosny
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzenia się przyrody do życia. My w tym roku powitaliśmy wiosnę 24 marca. Ten dzień był zdecydowanie inny od pozostałych. Ucziowie wzięli udział w turnieju sportowym z podziałem na klasy "0" - III oraz IV - VIII. Było wiele emocji, zabawy oraz rywalizacji. Uczniowie klas młodszych założyli wiosenne hodowle. Z niecierpliwością będziemy czekali na pierwsze rośliny. Zgodnie z tradycją pożegnaliśmy zimę, paląc symboliczną Marzannę. Zwieńczeniem dnia było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.
9828
Kto wymyślił pieniądze?
21 marca 2025r. przed uczniami klasy I Uniwersytetu Dzieci w Klasie postawił kolejną zagadkę. Tym razem skupiliśmy się na pieniądzach. Każdy z nas je ma, potrzebujemy ich do realizacji wielu potrzeb i zachcianek. Po obejrzeniu krótkiego filmu dowiedzieliśmy się, że pierwsze pieniądze w formie monet pojawiły się w 2 połowie VII w p.n.e. w Lidii lub Jonii, na terenie dzisiejszej Turcji. Wybijano je ze złota i srebra, a później brązu. Jednak wcześniej nasi przodkowie Słowianie płacili np. skórami zwierząt. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zgromadzone w klasie monety i banknoty, które są obecnie środkami płatniczymi w Polsce, ale również i za granicą. Poznaliśmy pojęcia awers i rewers. Zwróciliśmy uwagę na zabezpieczenia, które znajdują się na banknotach. Uczniowie projektowali własne pieniądze, które umieściliśmy w klasowej galerii.
21
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy całą społeczność Białegobłota do włączenia się razem z nami do obchodów XX rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła I.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Data nie jest przypadkowa, gdyż symbolizuje obecność trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów co jest cechą charakterystyczną dla osób z Zespołem Downa. Skarpetki mają kształt podobny do chromosomów i dlatego stały się symbolem tego dnia. Aby zwiększyć świadomość i wiedzę uczniów na temat Zespołu Downa oraz promować tolerancję wobec osób dotkniętych tą chorobą przeprowadziłyśmy w naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki.
p.I.Dziarska, p.M.Szydlik, p.K.Teofilak
20
"Warszawska Syrenka" - etap gminny
19 marca 2025r. Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku zorganizowała gminny etap 48. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. Uczestników oceniało jury w składzie: p. Dorota Socik, p.Irena Oniszkis i p. Wojciech Kobiałka.
Mamy zwycięzców wśród uczniów, bowiem w kat. klas VII-VIII I miejsce otrzymał przewodniczący szkoły, ucz. kl. VIII Kacper Szymański z wierszem W. Szymborskiej ,,Miłość szczęśliwa". Natomiast w kat. klas IV-VI wyróżnienie otrzymała ucz. kl. IV Maja Kasińska z wierszem J. Brzechwy ,,Arbuz". Gratulujemy! Za Kacpra trzymamy mocno kciuki na etapie powiatowym. Dziękujemy pozostałym uczniom, którzy reprezentowali naszą placówkę! Dla Was również brawa!
7
Nadbużańska Eko - Sowa
Kolejny sukces naszych uczniów! Amelia Gałka - uczennica klasy VIa, zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Nadbużańska Eko-Sowa 2025". Amelko, gratulujemy Tobie serdecznie.
Trzymaj formę
Uczniowie klasy VI a w ramach projektu Trzymaj Formę przygotowali smaczne posiłki. Była to doskonała okazja, aby uczniowie nauczyli się, jak dbać o swoje zdrowie poprzez odpowiednie odżywianie.
Uczniowie mieli za zadanie stworzenie różnych posiłków, które byłyby nie tylko smaczne, ale również proste do przygotowania. Praca w grupach sprzyjała wymianie pomysłów i współpracy, co przyczyniło się do powstania wielu interesujących i zdrowych dań.
"Warszawska Syrenka" - eliminacje szkolne
W dniu 10 marca odbyły się szkolne eliminacje do gminnego konkursu ,,Warszawska Syrenka".
Oto laureaci:
Kategoria kl. I-III:
I miejsce Aleksandra Klimut kl. II
II miejsce Lena Ponichtera kl. III
III miejsce Igor Kaliszewski kl. II
Wyróżnienia:
Lena Walkowska kl. I
Michalina Ponichtera kl. II
Nina Zając kl. III
Aleksander Szeroka kl. III
Kategoria kl. IV-VI
I miejsce Maja Kasińska kl. IV
II miejsce Amelia Gałka kl. VIa
III miejsce Maria Gryś kl. V
Kategoria kl. VII-VIII
I miejsce Ada Cackowska kl. VII
II miejsce Kacper Szymański kl. VIII
III miejsce Jakub Głowacki kl. VIII
Wyróżnienia:
Nikola Ponichtera kl. VIII
Błażej Kopytowski kl. VIII
Wojciech Prabucki kl. VII
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się 18 marca 2025.
Gratulujemy wszystkim i życzy powodzenia na dalszym etapie.
Ogólnopolska Olimpiada Chemiczna w Krakowie
Dnia 6 marca 2025 r. czworo uczniów klasy VIII naszej szkoły: Milena Wolęcka, Nikola Ponichtera, Tymoteusz Dyl i Kacper Szymański, wzięło udział w centralnym etapie III edycji Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół podstawowych w siedzibie Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Konkurs wymagał od uczestników nie tylko znajomości wzorów i reakcji chemicznych, ale także umiejętności logicznego myślenia. Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wiedzą. Korzystając z okazji mogli też pospacerować po rynku Starego Miasta, zobaczyć Wawel i podziwiać malownicze bulwary wiślane.
Wyjazd dostarczył uczniom nie tylko doświadczenia konkursowego, ale również niezapomnianych wrażeń związanych ze zwiedzaniem dawnej stolicy Polski.
Dziękujemy za pomoc w organizacji wyjazdu i wsparcie finansowe Wójtowi Gminy Brańszczyk p. Wiesławowi Przybylskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy Brańszczyk p. Andrzejowi Skłuckiemu, a także naszym nieocenionym rodzicom: p. Kamilowi Ponichtera i p. Danielowi Wolęckiemu.
25
Dzień Kobiet
,,Bo z dziewczynami nigdy nie wie, oj nie wie się, czy dobrze jest, czy może jest, może jest już źle (...)" zaśpiewał dziś utwór Jerzego Połomskiego, Filip Zyśk. W rytm melodii, panowie: Igor Michalec, Staś Przychodzki, Olek Szydlik i Jakub Głowacki zatańczyli układ w spódnicach czym wywołali ogromne brawa wśród publiczności. Piękne życzenia do wszystkich kobiet, z racji ich święta, skierował przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, Kacper Szymański. Natomiast Miłosz Wieczorkiewicz i Szymon Wujkowski wręczyli koleżankom słodki upominek, a paniom piękne tulipany Odbyły się również krótkie eliminacje sportowe, w których kobietki musiały wykazać się sprytem i klasą. Tytuł Miss Gracji w kategorii klas 0 - III zdobyły dziewczynki z kl. III, a w kategorii kl. IV - VIII dziewczynki z kl. VIB. Lenka Walkowska z kl. I również otrzymała tytuł Miss Gracji, gdyż jako jedyna pokonała tor przeszkód bezbłędnie. Było miło i zabawnie!
Dziękujemy męskiej części SU za przygotowanie apelu z pomocą pań: Lidii Nożewskiej i Marzeny Parobczyk.
41
Karnawałowe logo klasowe
Karnawałowe logo klasowe
I miejsce: klasa VIa
II miejsce: klasa VIb
III miejsce: klasa IV
Wyróżnienia: klasy - VII i VIII
Gratulujemy!
Karnawałowe szaleństwa na parkiecie:
I miejsce: Filip Zyśk kl. IV
II miejsce: Amelia Gałka kl. VIa
III miejsce: Maria Gryś, Zofia Gryś kl. IV
Wyróżnienia: Bartosz Mikołajczyk kl. VII
Kacper Piórkowski kl. IV
Gratulujemy!
Wyniki konkursu "Mój zabawny kotek"
Konkurs plastyczny ,,Mój zabawny kotek"
kat. kl. 0-III
I miejsce:
Marcelina Szeroka kl. 0
Nikola Gałązka kl. III
II miejsce:
Michalina Krupińska kl. 0
Oliwia Piórkowska kl. 0
III miejsce:
Rozalia Kamińska kl.0
Szymon Rychlicki kl. I
Wyróżnienia:
Ksawery Abramczyk kl. 0
Maja Maliszewska kl. II
Gratulujemy!
Konkurs fotograficzny ,,Uroczy kotek"
kat. kl. IV-VIII
I miejsce:
Wiktoria Zając kl. VIb
Michał Urbanik kl. VII
II miejsce:
Szymon Tryc kl. VII
Bartosz Mikołajczyk kl. VII
Amelia Gałka kl. VIa
Aleksander Gałka kl. II
III miejsce:
Ada Cackowska kl. VII
Aleksandra Kachel kl. IV
Aleksander Rynk kl. IV
Gratulujemy!
Nagrody za najbardziej ciekawy strój w czasie Balu Karnawałowego, otrzymali:
I miejsce: Szymon Urbanik kl. II
II miejsce: Hanna Kowalczyk kl. 0
III miejsce: Julia Zając kl. 0
Gratulujemy!
1
Podziękowanie
Podziękowania dla Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie za zbiórkę karmy dla naszych podopiecznych. Dziękujemy bardzo.
Żywa lekcja przyrody
Dnia 5 marca gościliśmy w naszej szkole p. Norberta Mielczarczyka z MADU, który przywiózł ze sobą różne gatunki zwierząt, z którymi na co dzień rzadko mamy kontakt. Były to: gekon orzęsiony, scynk olbrzymi, patyczaki, wij( stonoga), straszyki nowogwinejskie, karaczany madagaskarskie, mączniki, drewnojady i osobnik, który wzbudził największy strach i ekscytację to wąż ( pyton królewski).
Tego typu spotkanie było bardzo pouczające, gdyż uczniowie zdobyli wiedzę jak zachowywać się w stosunku do tych egzotycznych zwierząt. Każdy mógł je potrzymać i pogłaskać. Dzieci dowiedziały się również, jak ważne jest odpowiednie żywienie i pielęgnacja tych stworzeń.
Kontakt ze zwierzętami był dla wszystkich „żywą lekcją przyrody”.
135
Konkurs czytelniczy - "Anaruk, chłopiec z Grenlandii"
Dnia 24 lutego 2025r. odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów z klasy III ,,Znawca lektury - Anaruk chłopiec z Grenlandii". Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu lektury. Laureatami konkursu zostali: Miłosz Ponichtera, Aleksander Szeroka, Nikola Gałązka i Lena Ponichtera. Gratulujemy!
Dyktando - eliminacje szkolne
W dniach od 24 do 28 lutego odbyły się szkolne eliminacje dyktanda ortograficznego. Bezbłędnie zadanie wykonała Nikola Gałązka z kl. III. Tuż za koleżanką uplasowali się: Igor Kaliszewski kl. II, Aleksandra Kachel kl. IV, Igor Michalec kl. V, Amelia Gałka kl. VIa, Gabriela Tomczak kl. VIb, Aleksandra Szajda kl. VII, Tymoteusz Dyl kl. VIII.
Natomiast z najlepszym wynikiem w dyktandzie z zachowaniem zasad poprawnej interpunkcji wyróżnieni zostali uczniowie: Amelia Gałka kl. VIa, Łucja Michalak kl. VIb, Ada Cackowska kl. VII, Kacper Szymański kl. VIII
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie gminnym!