• Góra Grosza

          • XXIV edycja akcji charytatywnej "Góra Grosza" już za nami. Wolontariusze podliczyli przyniesione przez uczniów i nauczycieli monety. Łącznie zebraliśmy 17 884 sztuki monet, co dało 559,77zł. W akcji wzięło udział 23 osoby. Oto laureaci ,,Góry Grosza" w naszej szkole:

            I miejsce Szymon Tryc kl. VI - 2997 szt.

            II miejsce Szymon Rychlicki kl. 0 - 2881 szt.

            III miejsce Oskar Stolarczuk kl. III - 1510 szt.

            Wyróżnienia:

            Szymon Urbanik kl. I - 1251 szt.

            Aleksandra Szajda kl. VI - 1241 szt.

            Miłosz Ponichtera kl. II - 1043 szt.

            Pozostałe osoby otrzymały nagrody pocieszenia. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. 

          • Jak analizować wyniki badań krwi?

          • 1 marca uczniowie kl. 3 zrealizowali kolejne zajęcia projektu edukacyjnego w ramach Uniwersytetu Dzieci w Klasie. Tym razem zastanawialiśmy się "Jak analizować wyniki badań krwi?. Temat wywołał zainteresowanie oraz dostarczył uczniom nową wiedzę. Każdy z nas miał pobieraną krew i otrzymywał wyniki, ale co oznaczały takie terminy jak: erytrocyty, leukocyty czy trombocyty? Dzisiaj szukaliśmy odpowiedzi na te oraz inne pytania. Przeprowadzone doświadczenia oraz zabawy „Jak osocze karmi krew?, Jak pracują czerwone krwinki?, Zwiadowcy i komandosi, Murarze – płytki krwi w bardzo przystępny sposób przybliżyły dzieciom funkcje składników krwi, za co odpowiadają w naszym organizmie. A jak wyglądają czerwone krwinki, białe krwinki, płytki krwi czy osocze oraz ile ich jest w naszym organizmie obserwowały na przygotowanych modelach w ogromnym powiększeniu. Analizując przykładowe wyniki badania krwi uczniowie ustalali czy są one w normie, czy nie. Jeśli nie, to co może powodować nadmiar lub niedobór wybranego składnika krwi? Jak się wtedy czujemy, na jakie choroby możemy zachorować? Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z przygotowaną kartą pracy oraz wszystkimi zabawami. Czekamy na kolejne odkrywanie tajemnic Matematyki – kto w pracy liczy, mierzy i waży?

          • Imieniny klasy II

          • 29 II odbyła się impreza sportowo - taneczna z okazji imienin klasy II. To świetna okazja do integracji zespołów z klas młodszych. Wspólna rywalizacja sportowa oraz zabawy taneczne wyzwoliły wśród uczestników wiele emocji. „To najlepszy dzień w szkole” - takie komentarze wybrzmiewały z ust drugoklasistów, którzy otrzymali również wspaniałe prezenty z rąk Pani Dyrektor, Rady Rodziców oraz swoich kolegów z klas 0 – III. Nie zabrakło też smacznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców klasy II. Dziękujemy!

          • Dzień Tosta

          • Dzień Tosta zapoczątkowano w 2014 roku! Przypada on w ostatni czwartek lutego. W tym roku był to ostatni dzień miesiąca, czyli 29 luty. Tost jest ulubionym przysmakiem dzieci i młodzieży, więc my dzisiaj się nim zajadaliśmy!

            Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu paniom: Marcie Gałka i Agnieszce Michalak oraz uczniowi kl. VI Michałowi Urbanikowi.

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          • W dniu 21 lutego 2024r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III – VIII, którego celem było rozwijanie umiejętności poprawnego pisania, wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych oraz motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady ortograficzne.

            Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach. Najlepiej poradzili sobie:

            Kl. III – IV

            I miejsce – Jan Sowa

            II miejsce – Zuzanna Dąbkowska

            III miejsce – Igor Michalec

            Kl. V - VI

            I miejsce – Zuzanna Śliz

            II miejsce – Ada Cackowska

            III miejsce – Amelia Kamińska

            Kl. VII - VIII

            I miejsce – Tymoteusz Dyl

            II miejsce – Nikola Ponichtera

            III miejsce - Kacper Szymański

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności i zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

          • Konkurs o Anaruku

          • W dniu 19 lutego w klasie 3 odbył się konkurs znajomości treści lektury "Anaruk chłopiec z Grenlandii". Celem konkursu było rozbudzenie pasji czytelniczych wśród uczniów i zamiłowania do literatury.

            Konkurs przebiegał w II etapach. W części pierwszej uczniowie wyszukiwali cechy Anaruka, układali plan wydarzeń z wyprawy z polowania na foki oraz dobierali nazwy cech Eskimosów do podanych opisów. Część druga polegała na udzieleniu właściwych odpowiedzi na pytania odnoszące się do treści książki.

            Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu lektury Czesława Centkiewicza oraz obszarów arktycznych. Rywalizacja była zacięta do samego końca. Po podliczeniu punktacji laureatami konkursu zostali:

            I miejsce – Maja Kasińska oraz Michał Materski

            II miejsce – Filip Zyśk

            III miejsce – Oskar Stolarczuk

            Gratulujemy!

            Uczniowie wykonali również igloo oraz lapbooki o Anaruku.

          • Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

          • Co zrobić, gdy jestem świadkiem wypadku, gdy druga osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia, gdy trzeba je ratować? Na te oraz inne pytania szukaliśmy odpowiedzi na spotkaniu z ratownikiem medycznym p. Mariuszem Zera, strażakiem p. Szymonem Sowa, policjantem p. Danielem Trycem oraz naszymi nauczycielami koordynatorami p. Barbara Sowa i p. Marzeną Parobczyk. 13 lutego uczniowie klas "0" - VIII wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność i oddech oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Uczniowie utrwalili sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz wykonywali ćwiczenia praktyczne na fantomach wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem przedstawicieli służb ratowniczych. Uczniowie mieli okazję poznać defibrylator AED oraz w jakich sytuacjach można go użyć. Utrwaliliśmy numery alarmowe oraz jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi, gdy zgłaszamy wypadek.

            Czas spędzony z naszymi gośćmi na pewno był bardzo ważny, a w przyszłości, być może przyczyni się do uratowania komuś życia. Bardzo dziękujemy p. Mariuszowi, p. Szymonowi i p. Danielowi za spotkanie. 

          • 32 Finał WOŚP

          • I ty razem nas nie zabrakło. Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki "Płuca po pandemii" zebrane środki przekazaliśmy na WOŚP, które w tym roku będą przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Dwie wolontariuszki z kl. VIII Maja i Gabrysia kwestowały na ulicach Wyszkowa w niedzielę 28 stycznia. W szkole akcje prowadziliśmy przez cały tydzień od 29 stycznia do 2 lutego. W tym roku można było wrzucić datek do puszki, zakupić gofry, deserki, wziąć udział w loterii oraz warsztatach plastycznych, na których malowaliśmy torby. Dzięki p. Emilce Macioch uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach relakujących. Niezawodne okazały się panie: Ewelina Gałązka, Kasia Kachel i Kasia Sowa, które przygotowały pyszne gofry. Łącznie zebraliśmy 1057,68zł. 

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tych akcji. 

            Wolontariusze

          • Konkurs "Znawca lodowej krainy"

          • Uczniowie klasy II wzięli udział w konkursie wiedzowym: ,,Znawca lodowej krainy" z lektury ,,Zaczarowana zagroda". Oto laureaci:

            I miejsce ex aeguo: Lena Ponichtera i Karol Szredziński,

            II miejsce: Nikola Gałązka

            III miejsce: Aleksander Seroka

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

          • Powiatowe Zawody w Siatkówkę

          • 10 lutego 2024r. nasze zawodniczki (zwyciężczynie gminnych zawodów) reprezentowały Gminę Brańszczyk w Powiatowych zawodach w siatkówce dziewcząt młodszych w Wyszkowie. Dziękujemy dziewczynom za wspaniałą grę i świetną zabawę. Dziękujemy trenerowi Sylwestrowi Rozumek za przygotowanie drużyny.

          • Nocowanka w szkole

          • Rodzice uczniów klasy trzeciej zaproponowali, aby ich dzieci jedną noc spędzili w szkole. Stało się to 9 lutego z piątku na sobotę. Uczniowie w kompecie wraz z rodzicami pojawili się o godz. 18.00. Pomogli napompować materace, życzyli udanej nocy i pojechali do domów. A my rozpoczęliśmy jedyny w swoim rodzaju wieczór. Sala nr 11 zamieniła się w sypialnię. Po przygotowaniu swoich "łóżek" był czas na wspólne zabawy, gry planszowe oraz rozegranie meczu w siatkówkę. Dziewczynki przygotowały kolację, po której rozpoczęliśmy wieczór filmowy. Obejrzeliśmy dwa filmy: "Minionki: Wejście Gru" oraz "Za duży na bajki". Wieczór zamienił się w noc, niektórzy usnęli długo po północy. Były cichutkie rozmowy, które na długo pozostaną w pamięci. Sobotę powitaliśmy koło 7.30. Tym razem chłopcy zrobili śniadanie, a dziewczynki uporzadkowały klasę. Udało się jeszcze pograć w siatkówkę. Między godz. 9.00  a 10.00 rodzice odebrali swoje pociechy. Dzieci były bardzo zadowolone i czekają na kolejne nocowanie.

          • Zabawa karnawałowo - walentynkowa

          • Tłusty czwartek na wesoło. 8 lutego odbył się bal karnawałowo - walentynkowy klas 0 - VIII. Na parkiecie wraz z nami pląsał Miś, który z racji zabawy zawitał w nasze progi i wprowadził nas w radosny nastrój. Oprócz tańców mogliśmy się posilić w szkolnym bufecie przygotowanym przez wspaniałą Radę Rodziców. Żeby tradycji stało się zadość p. Wanda Prabucka, babcia Wojtka upiekła dla klasy VI przepyszne pączki, które rozpływały się w ustach.

            Serdecznie dziękujemy za włączenie się w przygotowania zabawy: SU i opiekunom, wychowawcom klas, nauczycielom, obsłudze, Misiowi, Radzie Rodziców i p. Wandzie Prabuckiej oraz uczniom, którzy w przeróżnych przebraniach wzięli udział w zabawie!

          • Wycieczka do Warszawy

          • Wycieczka klas III - VIII do Warszawy. Zwiedziliśmy Stację - Muzeum, gdzie usłyszeliśmy historię powstania kolei, obejrzeliśmy zabytkowe składy oraz odpoczęliśmy w jednym z wagonów. Następnie doznaliśmy ogromnej dawki ruchu podczas dwugodzinnej lekcji wf w Hangar 646 Zmęczeni lecz zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do domów.

          • Ile matematyki jest w obrazie?

          • 2 lutego 2024r. uczniowie klasy III zrealizowali kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego ‘”Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży? Tym razem połączyliśmy matematykę z plastyką. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: ”Ile matematyki jest w obrazie?” Zajęcia wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Uczniowie wykonali prace plastyczne, w których starali się przedstawić wybrane pomieszczenie w domu. Zdecydowana większość narysowała swój pokój. W rozmowie uczniowie stwierdzili, że trudno było im narysować ściany, sufit oraz meble, bo "niektóre z nich się przewracały". W trakcie zajęć uczniowie poznali pojęcie perspektywa oraz jej rodzaje. Wykonując proste ćwiczenia, w których stali na przeciwko siebie lub jedna z osób stała na krześle, druga kucała, zauważyli różnice w odbiorze tych samych osób uwzględniając w jaki sposób na nie patrzymy. Poznali perspektywę żabią i ptasią. Jednak największe emocje wzbudziły obrazy, w których wykorzystano efekt anamorfozy perspektywicznej. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Czy to co widzimy jest prawdziwe? Czy faktycznie widzimy to, co widzimy? Co to są figury niemożliwe? Aby przekonać się o tym wykonaliśmy walce z folii lustrzanej, aby przy ich użyciu odczytać co przedstawiają obrazy anamorficzne. Jest to celowe przekształcenie obrazu, które wymaga obrania odpowiedniego punktu obserwacji lub zastosowania odpowiedniego kształtu lustra, aby deformacja zniknęła. Obrazy anamorficzne tworzy się, aby zaskakiwać i zdumiewać (np. reklama samochodu) lub przekazać jakiś ukryty tekst. Anamorfozę wykorzystuje się również w znakach drogowych płaskich, które malowane są na jezdni w sposób wydłużony. Przykładowo znak drogi rowerowej jest bardzo rozciągnięty, jednak z perspektywy rowerzysty wydaje się być proporcjonalny. Podobnie strzałki, czy też napisy typu „BUS”, czy „STOP” na jezdni są bardzo rozciągnięte, jednak kierowca samochodu nie widzi tej deformacji. Na przygotowanych siatkach: kwadratowej i i deformacyjnej uczniowie wykonali wg instrukcji rysunki. Wszyscy uczniowie wykonali zadanie i byli bardzo zadowoleni, gdy w lustrze zobaczyli właściwy obraz.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • W dniu 14 stycznia w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Białymbłocie na mszy świętej o godzinie 11.00 dzieci z oddziału ,,0"  wystąpiły z przedstawieniem z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dziękujemy za cudowny występ.

          • Jasełka w kościele

          • 6 stycznia nasi uczniowie wystawili jasełka w kościele parafialnym w Białymbłocie. Nie jednemu widzowi łezka w oku się zakręciła Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój wkład w przygotowaniu przedstawienia.