21 marca 2025r. przed uczniami klasy I Uniwersytetu Dzieci w Klasie postawił kolejną zagadkę. Tym razem skupiliśmy się na pieniądzach. Każdy z nas je ma, potrzebujemy ich do realizacji wielu potrzeb i zachcianek. Po obejrzeniu krótkiego filmu dowiedzieliśmy się, że pierwsze pieniądze w formie monet pojawiły się w 2 połowie VII w p.n.e. w Lidii lub Jonii, na terenie dzisiejszej Turcji. Wybijano je ze złota i srebra, a później brązu. Jednak wcześniej nasi przodkowie Słowianie płacili np. skórami zwierząt. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zgromadzone w klasie monety i banknoty, które są obecnie środkami płatniczymi w Polsce, ale również i za granicą. Poznaliśmy pojęcia awers i rewers. Zwróciliśmy uwagę na zabezpieczenia, które znajdują się na banknotach. Uczniowie projektowali własne pieniądze, które umieściliśmy w klasowej galerii.
Kto wymyślił pieniądze?
- 21
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy całą społeczność Białegobłota do włączenia się razem z nami do obchodów XX rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła I.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Data nie jest przypadkowa, gdyż symbolizuje obecność trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów co jest cechą charakterystyczną dla osób z Zespołem Downa. Skarpetki mają kształt podobny do chromosomów i dlatego stały się symbolem tego dnia. Aby zwiększyć świadomość i wiedzę uczniów na temat Zespołu Downa oraz promować tolerancję wobec osób dotkniętych tą chorobą przeprowadziłyśmy w naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki.
p.I.Dziarska, p.M.Szydlik, p.K.Teofilak
20
"Warszawska Syrenka" - etap gminny
19 marca 2025r. Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku zorganizowała gminny etap 48. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. Uczestników oceniało jury w składzie: p. Dorota Socik, p.Irena Oniszkis i p. Wojciech Kobiałka.
Mamy zwycięzców wśród uczniów, bowiem w kat. klas VII-VIII I miejsce otrzymał przewodniczący szkoły, ucz. kl. VIII Kacper Szymański z wierszem W. Szymborskiej ,,Miłość szczęśliwa". Natomiast w kat. klas IV-VI wyróżnienie otrzymała ucz. kl. IV Maja Kasińska z wierszem J. Brzechwy ,,Arbuz". Gratulujemy! Za Kacpra trzymamy mocno kciuki na etapie powiatowym. Dziękujemy pozostałym uczniom, którzy reprezentowali naszą placówkę! Dla Was również brawa!
7
Nadbużańska Eko - Sowa
Kolejny sukces naszych uczniów! Amelia Gałka - uczennica klasy VIa, zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Nadbużańska Eko-Sowa 2025". Amelko, gratulujemy Tobie serdecznie.
Trzymaj formę
Uczniowie klasy VI a w ramach projektu Trzymaj Formę przygotowali smaczne posiłki. Była to doskonała okazja, aby uczniowie nauczyli się, jak dbać o swoje zdrowie poprzez odpowiednie odżywianie.
Uczniowie mieli za zadanie stworzenie różnych posiłków, które byłyby nie tylko smaczne, ale również proste do przygotowania. Praca w grupach sprzyjała wymianie pomysłów i współpracy, co przyczyniło się do powstania wielu interesujących i zdrowych dań.
"Warszawska Syrenka" - eliminacje szkolne
W dniu 10 marca odbyły się szkolne eliminacje do gminnego konkursu ,,Warszawska Syrenka".
Oto laureaci:
Kategoria kl. I-III:
I miejsce Aleksandra Klimut kl. II
II miejsce Lena Ponichtera kl. III
III miejsce Igor Kaliszewski kl. II
Wyróżnienia:
Lena Walkowska kl. I
Michalina Ponichtera kl. II
Nina Zając kl. III
Aleksander Szeroka kl. III
Kategoria kl. IV-VI
I miejsce Maja Kasińska kl. IV
II miejsce Amelia Gałka kl. VIa
III miejsce Maria Gryś kl. V
Kategoria kl. VII-VIII
I miejsce Ada Cackowska kl. VII
II miejsce Kacper Szymański kl. VIII
III miejsce Jakub Głowacki kl. VIII
Wyróżnienia:
Nikola Ponichtera kl. VIII
Błażej Kopytowski kl. VIII
Wojciech Prabucki kl. VII
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się 18 marca 2025.
Gratulujemy wszystkim i życzy powodzenia na dalszym etapie.
Ogólnopolska Olimpiada Chemiczna w Krakowie
Dnia 6 marca 2025 r. czworo uczniów klasy VIII naszej szkoły: Milena Wolęcka, Nikola Ponichtera, Tymoteusz Dyl i Kacper Szymański, wzięło udział w centralnym etapie III edycji Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół podstawowych w siedzibie Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Konkurs wymagał od uczestników nie tylko znajomości wzorów i reakcji chemicznych, ale także umiejętności logicznego myślenia. Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wiedzą. Korzystając z okazji mogli też pospacerować po rynku Starego Miasta, zobaczyć Wawel i podziwiać malownicze bulwary wiślane.
Wyjazd dostarczył uczniom nie tylko doświadczenia konkursowego, ale również niezapomnianych wrażeń związanych ze zwiedzaniem dawnej stolicy Polski.
Dziękujemy za pomoc w organizacji wyjazdu i wsparcie finansowe Wójtowi Gminy Brańszczyk p. Wiesławowi Przybylskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy Brańszczyk p. Andrzejowi Skłuckiemu, a także naszym nieocenionym rodzicom: p. Kamilowi Ponichtera i p. Danielowi Wolęckiemu.
25
Dzień Kobiet
,,Bo z dziewczynami nigdy nie wie, oj nie wie się, czy dobrze jest, czy może jest, może jest już źle (...)" zaśpiewał dziś utwór Jerzego Połomskiego, Filip Zyśk. W rytm melodii, panowie: Igor Michalec, Staś Przychodzki, Olek Szydlik i Jakub Głowacki zatańczyli układ w spódnicach czym wywołali ogromne brawa wśród publiczności. Piękne życzenia do wszystkich kobiet, z racji ich święta, skierował przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, Kacper Szymański. Natomiast Miłosz Wieczorkiewicz i Szymon Wujkowski wręczyli koleżankom słodki upominek, a paniom piękne tulipany Odbyły się również krótkie eliminacje sportowe, w których kobietki musiały wykazać się sprytem i klasą. Tytuł Miss Gracji w kategorii klas 0 - III zdobyły dziewczynki z kl. III, a w kategorii kl. IV - VIII dziewczynki z kl. VIB. Lenka Walkowska z kl. I również otrzymała tytuł Miss Gracji, gdyż jako jedyna pokonała tor przeszkód bezbłędnie. Było miło i zabawnie!
Dziękujemy męskiej części SU za przygotowanie apelu z pomocą pań: Lidii Nożewskiej i Marzeny Parobczyk.
41
Karnawałowe logo klasowe
Karnawałowe logo klasowe
I miejsce: klasa VIa
II miejsce: klasa VIb
III miejsce: klasa IV
Wyróżnienia: klasy - VII i VIII
Gratulujemy!
Karnawałowe szaleństwa na parkiecie:
I miejsce: Filip Zyśk kl. IV
II miejsce: Amelia Gałka kl. VIa
III miejsce: Maria Gryś, Zofia Gryś kl. IV
Wyróżnienia: Bartosz Mikołajczyk kl. VII
Kacper Piórkowski kl. IV
Gratulujemy!
Wyniki konkursu "Mój zabawny kotek"
Konkurs plastyczny ,,Mój zabawny kotek"
kat. kl. 0-III
I miejsce:
Marcelina Szeroka kl. 0
Nikola Gałązka kl. III
II miejsce:
Michalina Krupińska kl. 0
Oliwia Piórkowska kl. 0
III miejsce:
Rozalia Kamińska kl.0
Szymon Rychlicki kl. I
Wyróżnienia:
Ksawery Abramczyk kl. 0
Maja Maliszewska kl. II
Gratulujemy!
Konkurs fotograficzny ,,Uroczy kotek"
kat. kl. IV-VIII
I miejsce:
Wiktoria Zając kl. VIb
Michał Urbanik kl. VII
II miejsce:
Szymon Tryc kl. VII
Bartosz Mikołajczyk kl. VII
Amelia Gałka kl. VIa
Aleksander Gałka kl. II
III miejsce:
Ada Cackowska kl. VII
Aleksandra Kachel kl. IV
Aleksander Rynk kl. IV
Gratulujemy!
Nagrody za najbardziej ciekawy strój w czasie Balu Karnawałowego, otrzymali:
I miejsce: Szymon Urbanik kl. II
II miejsce: Hanna Kowalczyk kl. 0
III miejsce: Julia Zając kl. 0
Gratulujemy!
1
Podziękowanie
Podziękowania dla Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie za zbiórkę karmy dla naszych podopiecznych. Dziękujemy bardzo.
Żywa lekcja przyrody
Dnia 5 marca gościliśmy w naszej szkole p. Norberta Mielczarczyka z MADU, który przywiózł ze sobą różne gatunki zwierząt, z którymi na co dzień rzadko mamy kontakt. Były to: gekon orzęsiony, scynk olbrzymi, patyczaki, wij( stonoga), straszyki nowogwinejskie, karaczany madagaskarskie, mączniki, drewnojady i osobnik, który wzbudził największy strach i ekscytację to wąż ( pyton królewski).
Tego typu spotkanie było bardzo pouczające, gdyż uczniowie zdobyli wiedzę jak zachowywać się w stosunku do tych egzotycznych zwierząt. Każdy mógł je potrzymać i pogłaskać. Dzieci dowiedziały się również, jak ważne jest odpowiednie żywienie i pielęgnacja tych stworzeń.
Kontakt ze zwierzętami był dla wszystkich „żywą lekcją przyrody”.
135
Konkurs czytelniczy - "Anaruk, chłopiec z Grenlandii"
Dnia 24 lutego 2025r. odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów z klasy III ,,Znawca lektury - Anaruk chłopiec z Grenlandii". Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu lektury. Laureatami konkursu zostali: Miłosz Ponichtera, Aleksander Szeroka, Nikola Gałązka i Lena Ponichtera. Gratulujemy!
Dyktando - eliminacje szkolne
W dniach od 24 do 28 lutego odbyły się szkolne eliminacje dyktanda ortograficznego. Bezbłędnie zadanie wykonała Nikola Gałązka z kl. III. Tuż za koleżanką uplasowali się: Igor Kaliszewski kl. II, Aleksandra Kachel kl. IV, Igor Michalec kl. V, Amelia Gałka kl. VIa, Gabriela Tomczak kl. VIb, Aleksandra Szajda kl. VII, Tymoteusz Dyl kl. VIII.
Natomiast z najlepszym wynikiem w dyktandzie z zachowaniem zasad poprawnej interpunkcji wyróżnieni zostali uczniowie: Amelia Gałka kl. VIa, Łucja Michalak kl. VIb, Ada Cackowska kl. VII, Kacper Szymański kl. VIII
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie gminnym!
II Powiatowy Konkurs Geograficzny
28 lutego 2025r. uczeń klasy VIII, Kacper Szymański zajął I miejsce w II Powiatowym Konkursie Geograficznym, w kategorii szkół podstawowych. Zwycięzcę do konkursu przygotowała p. Agnieszka Pękul. Kacper, serdecznie Tobie gratulujemy!!! Jesteśmy z Ciebie dumni! Ogromne podziękowania dla p. A. Pękul.
2
Bal karnawałowy
Fotorelacja z balu. Tak bawili się i mali i duzi :)
63
Imieniny klasy II
Dnia 25 lutego klasa II obchodziła swoje imieniny. Wśród zaproszonych gości byli: Pani Dyrektor, uczniowie klas "0", I i III, nauczyciele uczacy w tych klasach oraz rodzice.
Impreza upłynęła na prezentacji poszczególnych uczniów kl. II przebranych za postaci z bajek, wspólnych zabawach ruchowych oraz konsumpcji poczestunku przygotowanego przez rodziców uczniów kl. II. Na zakończenie wszyscy solenizanci zostali obdarowani prezentami. Klasa II wraz z wychowawcą dziękuje wszystkim za uświetnienie imprezy.
wychowawca kl. II - Hanna Sobczyk
28
Rekrutacja do kl. "0" i I
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej na rok szkolny 2025/2026 - dokumenty do pobrania.
Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo?
To kolejna zagadka jaką postawił przed pierwszakami Uniwesytet Dzieci w Klasie. Odpowiedź była jedna, nie. Uczniowie przygotowali krótkie informacje jak widzą takie zwierzęta jak: kot, pies, koń, chomik, lis, wilk, jeż, mucha, sarna. Na podstawie filmu z udziałem dr Moniki Zazuli oraz prezentacji "Jak widzą świat zwierzęta?" zdobyta wiedza potwierdziła, że każdy gatunek /na świecie jest ponad milion gatunków/ widzi inaczej. Nawet ludzie widzą w różny sposób. Wiele osób jest krótko - i daleko - widzami, są wśród nas np. daltoniści, których cechuje częściowa ślepota, nie rozróżniają koloru zielonego, czerwonego, fioletowego. Ciekawym ćwiczeniem było odszukiwanie ukrytych zwierząt na ilustracjach lub oglądanie iluzji optycznych. Wiele zaskoczeń było przy rozpoznawaniu oczu różnych zwierząt, liczeniu nóg słonia czy ustaleniu kogo widzimy Indianina czy Eskimosa. Uczniowie wykonali doświadczenie, aby przekonać się na "własne oczy" dlaczego mamy dwoje oczu. Była to ciekawa lekcja, polecamy.
16