Kolejny raz przyłączyliśmy się do akcji ,,Świąteczny List do Przyjaciela" zorganizowanej przez fundację PRO SALUTE. Napisaliśmy życzenia i wykonaliśmy karty świąteczne dla dzieci z dystrofią mięśniową oraz pacjentów z kliniki rehabilitacji dziecięcej UMB
Świąteczny List do Przyjaciela
- 5
BohaterON. Włącz historię
Uczniowie klasy 7 kolejny już raz wzięli udział w akcji ,,BohaterON. Włącz historię”. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych opracowanych na podstawie scenariusza przygotowanego przez organizatorów, zapoznali się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi powstania ,,Godzina W - O kampanii społecznej BohaterON" oraz wysłuchali słuchowiska ,,Uparte serce tego miasta", wysłuchali piosenki ,,Włącz Historię", przyjrzeli się przykładowym biogramom powstańców. Rozmawiali o przedstawionych w słuchowisku wydarzeniach. Pokazali także, że pamiętają o Powstańcach, wpisując osobiste podziękowania na portalu ,,Dumni z Powstańców". Projekt był realizowany na zajęciach języka polskiego i godzinie wychowawczej.
3
Mikołajki
A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna... i zawitał dzisiaj do nas! Radości i uśmiechom nie było końca wraz z Mikołajem przybył wójt prof. Wiesław Przybylski, który przywiózł dla całej społeczności szkolnej słodki upominek i zaproszenie na spotkanie z Mikołajem do Brańszczyka na 17 grudnia, gdzie na dzieci czeka mnóstwo atrakcji świątecznych. Ponadto, każda klasa obdarowała siebie nawzajem prezentami mikołajkowymi.
105
Gminne zawody sportowe
4 grudnia w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody w Piłkę Koszykową o Puchar Wójta Gminy Brańszczyk. W kategorii dziewcząt rocznik 2009 - 2010 nasza drużyna zdobyła brązowy medal, a w kategorii chłopców - złoty medal. Gratulujemy!
Drużynę dziewcząt podczas absencji uczennic z klasy ósmej reprezentowały zawodniczki z młodszych roczników.
Nikola Szydłowska - kl. 7
Oliwia Pyśk - kl. 6
Zuzanna Bloch - kl. 5A
Weronika Głowacka kl. 5A
Amelia Kamińska kl. 5A
Chłopców reprezentowała klasa 8 wspomagana uczniami z klasy 7.
Jakub Jaworski - kl. 8
Karol Wujkowski - kl. 8
Aleksander Proć - kl. 8
Krystian Machnowski - kl. 8
Mikołaj Gałązka - kl. 8
Dawid Włodarczyk - kl. 8
Szymon Poplewski - kl. 7
Błażej Kopytowski - kl. 7
Po zaciętych meczach, chwilach radości oraz walki z własnym organizmem udało się osiągnąć wspaniałe wyniki. Chłopcy wygrali zawody zajmując 1 miejsce!
Statuetkę MVP - najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Jakub Jaworski z klasy 8.
Dziewczęta - grając pierwszy raz w tym składzie - zajęły 3 miejsce!
Wielkie gratulacje !!!
Łukasz Augustynik
54
Warsztaty bożonarodzeniowe
Andrzejki
,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny."
W naszej szkole 30 listopada odbyła się impreza andrzejkowa. Uczniowie kl "0" - III wspólnie bawili się na świetlicy, a uczniowie klas starszych w swoich salach. Przygotowane wróżby dostarczyły dzieciom wiele radości i zabawy. Przepowiadanie przyszłości potraktowaliśmy z przymrużeniem oka. Młodsze dzieci tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Całość imprezy umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.
34
Tydzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada, to szczególna data w kalendarzu, wtedy obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. SK Wolontariatu "Przyjazna dłoń" zaproponowało wiele akcji związanych z życzliwością. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły wzięli udział w m. in. w loterii fantowej. Dochód przekazaliśmy dla Stowarzyszenia Pro Salute z Białegostoku. W tym dniu uczniowie ubrani w kolorze żółtym byli zwolnieni z odpowiedzi. Działała poczta życzliwości, dzięki której wiele osób otrzymało miłe pozdrowienia. Wolontariuszki roznosiły pyszne babeczki oraz życzliwe wyzwania. Każda klasa otrzymała do wykonania zadanie związane z życzliwością np. stworzenie listy bezintersownych, życzliwych zachowań względem innych ludzi, wyszukiwanie przymiotników, którymi można określić osobę życzliwą, zaprojektowanie plakatu promującego życzliwość, wyszukiwanie pozytywnych i negatywnych cech charakteru, kończenie wypowiedzi: Zawsze mamy wybór. Co się może stać, jeśli ..., wyjaśnianie myśli "Człowiek jest tyle wart, ile czyni dobrego", opisanie historii na podstawie ilustracji /przekazanie zabawek potrzebujacym dzieciom/. Najmłodsi uczniowie wykonywali kolorowanki Dzień Życzliwości.
Były też akcje, które trwały tydzień.
- Życzliwi dla zwierząt - zebraliśmy karmę dla psów i kotów, którą przekazaliśmy do Towarzystwa Opieki nad zwierzętami w Wyszkowie.
- Życzliwie zakręceni - każda klasa przynosiła korki, które przekazaliśmy dla Kuby z Ostrowi Mazowieckiej. Zebraliśmy 65,5kg korków. W tej akcji zwyciężyli uczniowie klasy II.
- "Podręczniki za grosiki - solidarność szkolna nie ma granic" - w tej akcji wzięły udział kl. "0", II, III, VI i VII. Ci uczniowie łącznie zebrali 102,42zł, dzięki którym mogliśmy sfinansować podręczniki, przybory szkolne dzieciom z Afryki.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszyskim, którzy włączyli się do różnych działań. Pamiętajmy, życzliwym warto być każdego dnia.
27
Kartki bożonarodzeniowe
Klasa 7 w tym roku wzięła udział w projekcie wymiany kartek bożonarodzeniowych z rówieśnikami zza granicy. Do projektu z naszą szkołą przystąpiła szkoła z Francji. Każda kartkę uczniowie wykonali samodzielnie i uzupełniali ją życzeniami w języku niemieckim. Celem projektu była m. in. popularyzacja nauki języka niemieckiego oraz chęć zdobywania nowych znajomości i komunikacji w tym języku obcym. Projekt przyniósł uczniom mnóstwo frajdy, wprowadził ich w klimat świąteczny i okazało się, że wszyscy uczniowie tej klasy to talenty artystyczne. Z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź rówieśników z Francji. Opiekunem i koordynatorem akcji była nauczycielka języka niemieckiego Paulina Sabak.
13
Porębska Kropelka
Dni Honorowego Krwiodawstwa, które przypadały 22 - 26 XI stały się okazją, aby naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Porębskiej Kropelki Oddziału Klubu HDK Legion. Uczniowie kl. "0" - IV oraz V - VIII wysłuchali informacji dotyczących Honorowego Krwiodawstwa. Dowiedzieli się np. tego, jakie są grupy krwi, kto może oddawać krew, ile razy w roku oraz gdzie można to zrobić. Krwi nie można wyprodukować, dlatego tak ważne jest aby coraz więcej osób brało udział w akcjach organizowanych przez Porębską Kropelkę. W czasie spotkania pojawił się wyjątkowy gość – kropelka krwi, która zachęcała dzieci, aby opowiedziały rodzicom o tym spotkaniu, zachęciły do udziału w kolejnej mobilnej akcji krwiodawstwa, która odbędzie się 15 XII w Porębie. Na zakończenie kropelka wraz z pomocnikami rozdali dzieciom kolorowanki i notesy związane z Honorowym Dawstwem Krwi.
39
Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia
17 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, była to już XIII edycja tego wydarzenia. W tym dniu uczniowie z całego świata uświadamiają sobie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.
W naszej szkole zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy pisemne z tabliczki mnożenia dla uczniów. Uczniowie mieli okazję odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, dzięki gazetce zamieszczonej na dolnym korytarzu. Natomiast w świetlicy uczniowie mogli zmierzyć się z łamigłówkami matematycznymi, które cieszyły się zainteresowaniem. Propagowaliśmy zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także matematyki.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!
13
Leszy – opiekun puszczy w drewnianym teatrzyku
16 listopada klasę III odwiedziła p. bibliotekarka K. Kielisiak z piękną baśnią zamkniętą w drewnianym teatrze. Pani Kasia wykorzystała kamishibai. Karty książki kamishibai z przodu posiadają dużą ilustrację – widoczną dla publiczności w oknie parawanu, z tyłu natomiast tekst, który z kolei widoczny jest dla czytającego. Uczniowie wysłuchali i obejrzeli baśń słowiańską „Leszy – opiekun puszczy”. Leszy to postać z mitologii słowiańskiej, nazywany również laskowcem, borutą, gajowym, leśnym dziadem. Baśń opowiada o losach dwóch braci żyjących na skraju puszczy. Mają oni różne charaktery i temperament, trudno im współpracować… ich drogi rozchodzą się. Którego z nich spotka nauczka? Książka zawierała podpisy zwierząt pojawiających się na ilustracjach, dzieci miały okazję poznać mieszkańców pradawnej puszczy, w tym te gatunki zwierząt, które nieodwracalnie zniknęły z naszych lasów. Uczniom bardzo spodobała się taka forma prezentacji, czekamy na kolejne spotkanie.
11
Co łączy człowieka z Piramidą Cheopsa?
Klasa III, w tym roku szkolnym, realizuje projekt „Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?”. Jest to projekt edukacyjny stworzony przez Uniwersytet Dzieci w Klasie. Uczymy się poprzez zabawę, zdobywamy nowe umiejętności. Wykonaliśmy już 3 zadania. Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Co łączy człowieka z Piramidą Cheopsa? Tak jak na poprzednich zajęciach uczniowie z zainteresowaniem przystąpili do działania. Próbowali znaleźć co ma wspólnego człowiek z piramidą. Trzecioklasiści wykazali się wiedzą na temat piramid oraz faraonów. Z zaciekawieniem obejrzeli film o budowlach, które projektują architekci. Zaangażowani byli w prowadzenie pomiarów przy pomocy miarki. Należało zmierzyć swój wzrost oraz odległość od podłogi do pępka. Następnie te dwie wielkości dzielili przez siebie. W tym celu wykorzystali kalkulatory. Dzięki temu uczniowie poznali nowe pojęcie: złota liczba /1,61/ zwana też boską. Skonstruowali złoty prostokąt oraz piramidę. Odkryli nową dla nich zasadę złotej proporcji i tym samym uzyskali odpowiedź na główne pytanie. Człowieka i Piramidę Cheopsa łączą podobne proporcje. Jest to tzw. złota proporcja albo inaczej nazwana boską. Złota proporcja jest obecna wśród nas. Można ją spotkać w architekturze, sztuce, muzyce.
Na następnych zajęciach będziemy sprawdzali czy matematyka może przydać się w kuchni?
22
Innowacja Polskiego Towarzystwa Dysleksji
W ubiegłym roku szkolnym Nasza Szkoła brała aktywny udział w innowacji Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Różnego rodzaju działania prowadzone w ramach udzielania w szkole pomocy psychologiczno- pedagogicznej to:
- prowadzenie diagnoz wśród najmłodszych uczniów (oddział przedszkolny);
- diagnozy wewnątrzszkolne mające na celu określenie podłoża trudności w nauce u konkretnych dzieci, - opracowanie planu terapii „szytej na miarę” potrzeb i zastosowanie jej w bieżącej pracy z Uczniami na zajęciach terapii pedagogicznej, zajęciach rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych oraz dydaktyczno-wyrównawczych;
- udzielanie dzieciom wsparcia, pokazanie nocnych stron, które stanowią bazę do osiągania sukcesów szkolnych;
- dostosowanie wymagań edukacyjnych na zajęciach szkolnych;
- oraz doskonalenie zawodowe nauczycieli realizowane w ramach szkoleń z zakresu udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej uczniom ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi.
Uzyskane wyróżnienie z Polskiego Towarzystwa Dysleksji jest gwarantem i potwierdzeniem, że pomoc psychologiczno - pedagogiczna w Naszej Szkole jest udzielana na wysokim poziomie, zarówno pod względem przygotowania merytorycznego naszych specjalistów, jak również działań, które prowadzą w szkole.
Paczka na Kresy 2023
Zachęcamy do udziału w akcji Paczka na Kresy 2023.
W naszej szkole zbiórka darów będzie trwała od 15 listopada do 5 grudnia. Oto wykaz produktów, które można przynieść:
1. produkty spożywcze, takie jak:
*kawa, herbata liściasta, ekspresowa, owocowa, kakao naturalne, rozpuszczalne,
*słodycze: czekolada, praliny, cukierki, ciastka, czekoladki, chałwa, pierniki, ciasta zapakowane hermetycznie, bombonierki, ptasie mleczko, galaretki, batony czekoladowe, owocowe, delicje, sezamki;
*owoce kandyzowane: figi, rodzynki, morele, skórka pomarańczowa, orzeszki, pistacje;
*przyprawy świąteczne: cynamon, kardamon, wanilia, goździki, posypki na ciast;
*konserwy, olej, przyprawy, owoce w puszce (np. ananasy, brzoskwinie), oliwki, suszone pomidory;
*makarony, kasze, cukier, ryż, kuskus, mąka.
2. środki czyszczące, dezynfekujące, środki do prania etc.
3. środki higieniczne: pasty do zębów, mydła, żele, płyny do kąpieli, dezodoranty
4. medykamenty, kremy, środki opatrunkowe.
Miłym załącznikiem do paczek mogą być własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.
Uwaga: Nie będą przyjmowane artykuły papiernicze, zabawki, pluszaki, książki oraz podręczniki.
Teatr Kamishibai
9 listopada do kl. I zawitala p. Kasia z biblioteki szkolnej. Zaprezentowała im opowieść o Czerwonym Kapturku przy użyciu Teatrzyku Kamishibai. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem oglądały i wysłuchały bajki. Następnie samodzielnie odtworzyły przebieg wydarzeń, układając bezbłędnie karty w odpowiedniej kolejności.
Technika ta wywodzi się z Japonii, nazywana jest teatrem ilustracji. Polega na opowiadaniu lub czytaniu historii z jednoczesnym pokazywaniem w drewnianej skrzynce teatrzyku, kolejnych plansz z ilustracjami.
5
11 listopada - Święto Niepodległości
,,Wiadomo, że naród polski przeszedł ciężką prôbę utraty niepodległości, która trwała z górą sto lat, a mimo to pośród tej próby pozostał sobą! Pozostał duchowo niepodległy, ponieważ miał swoją kulturę".
Święty Jan Paweł II
W tym roku obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W dniu 11 XI 2023r. delegacja naszej szkoły wraz z władzami gminy Brańszczyk złożyła kwiaty oraz zapaliła znicz przy kamieniu pierwszych osadników naszej miejscowości. Poza tym klasa "0" wykonała kokardy patriotyczne, klasa III przygotowała lapbooki o Polsce, a klasa VI wykonała flagę Polski. W piątek 10 listopada o godznie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy. W wielu domach wywieszono flagi narodowe.
MY - dumni Polacy!
20
Święto Niepodległości na sportowo
11 listopada 2023r. uczniowie klasy Va i VII uczcili Święto Niepodległości na sportowo. Na Niepodległościowym Turnieju Piłki Siatkowej reprezentacja chłopców zajęła II miejsce, natomiast dziewczęta uplasowały się na IV miejscu. Jesteśmy z Was dumni. Gratulujemy!
Dziękujemy za zaproszenie Szkole Podstawowej w Nagoszewie, Gminie Ostrów Mazowiecka i Fundacji Orły Sportu.
3
Pomoc dla Tymka
Trzyletni Tymek z gminy Długosiodło walczy z nowotworem. Ruszyła zbiórka na leczenie chłopca. 10 listopada w godzinach 09.00 - 12.00 również nasza szkoła włączyła się w pomoc dla Tymka Klebanowskiego.
Rada Rodziców przygotowała pyszne gofry. Do wyboru były różne dodatki. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły hojnie wsparli akcję, bo udało się zebrć 946zł. Kwota ta zostanie przekazana na konto fundacji do której należy Tymek.
Poniżej link do zbiórki funduszy na rzecz Tymka: https://www.siepomaga.pl/tymon-klebanowski...
Pamiętajmy: DOBRO POWRACA!
Dzień Jeża
"Idzie jeż, idzie jeż,
Może ciebie pokuć też !"
10 listopada obchodziliśmy Dzień Jeża w oddziale przedszkolnym.
Tego kolczastego ssaka na pewno nie jedna osoba spotkała. Jeśli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą. Jeże znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te „kolczaste kulki” czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw. Te sympatyczne zwierzaki, tak naprawdę prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków. Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zachęcajmy więc jeże do zamieszkania w naszym ogrodzie i dbajmy o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego zwierzaka.
źródło: https://www.wfosigw.lodz.pl/dla-beneficjentow-wfosigw/czesc-jestem-eko-edukacja-ekologiczna-w-funduszu/kalendarz-ekologiczny/459-miedzynarodowy-dzien-jeza-10-listopada
17
Gminne zawody w piłce ręcznej klas 7 - 8
7 Listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Brańszczyku odbyły się zawody sportowe w Piłkę Ręczną dziewcząt i chłopców z rocznika 2009-2010.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny.
Po emocjonujących meczach nasze zespoły zajęły II miejsce:
- dziewczęta
- chłopcy
Wielkie brawa dla zawodników i zawodniczek!
2