Podsumowanie projektu „Szkoła międzypokoleniowa”. 18,25, II, 4,III
Zajęcia rozpoczynające odbyły się 14.01.2025r. w liczbie 2 godzin lekcyjnych, w trakcie warsztatów uczniowie zostali zapoznani z złożeniami projektu „Szkoła międzypokoleniowa”. Podczas zajęć uczniowie starali się zrozumieć jak świat cyfrowy może wyglądać oczami seniora, jakie trudności sprawia on ludziom w podeszłym wieku a także jak można przełamać cyfrową barierę przy pomocy ich czyli młodzieży. Młodzież podczas warsztatów nabywała umiejętności słuchania, przekazywania informacji, uczyła się cierpliwości, empatii, prostego przekazywania skomplikowanych dla seniorów technicznych zwrotów.
Pierwsze spotkanie w ramach „Szkoły międzypokoleniowej” odbyło się 18.II.2025r. w Sali informatycznej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie. Warsztaty były dwugodzinne i obejmowały takie tematy jak: pierwsze kroki z technologią, podstawy bezpieczeństwa w Internecie. Pierwsze kroki w cyberświecie rozpoczęto od podstawowych informacji o Internecie, do czego możemy go wykorzystać. Ćwiczenia początkowe polegały na obsłudze pod okiem młodych instruktorów przeglądarki internetowej. Seniorzy pod opieką uczniów zakładali skrzynki email, dowiedzieli się do czego można je wykorzystać i jak ważne jest dobre zabezpieczenie poczty elektronicznej. Ostatnim elementem zajęć było poznanie możliwości komunikatorów elektronicznych a także próba połączenia się przez komunikator. Na drugich warsztatach seniorzy poznali w jaki sposób zabezpieczyć się przed rożnymi zagrożeniami w Internecie. Uczestnicy poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie, jak ustawić i zrobić silne hasło, co to jest i jak zrobić aktualizację oprogramowania a także do czego służy program antywirusowy. Podczas warsztatów uczniowie rozwiązywali zadania związane z bezpieczeństwem „co zrobić gdy?”, sprawdzali i instalowali aktualizacje oprogramowania na smart fonach seniorów, poznali zasady tworzenia silnego hasła oraz sami takie hasła tworzyli oraz co zrobić by nie ujawnić swoich haseł. Uczestnicy poznali co to jest incydent cyberbezpieczeństwa jak może wyglądać i gdzie go zgłosić.
Drugie spotkanie w ramach projektu odbyło się 25.II.2025r. podobnie jak pierwsze miało postać dwugodzinnych warsztatów. Tym razem grupa docelowa poznała zalety rozrywki w Internecie jak i przydatne aplikacje i programy które mogą ułatwić funkcjonowanie i załatwianie spraw. Celem pierwszej części było zapoznanie uczestników z formami rozrywki w Internecie, seniorzy i uczniowie nawzajem poznali swoje sposoby spędzania wolnego czasu. W trakcie części warsztatowej seniorzy poznali ciekawe strony z filmami, muzyką, przedstawieniami teatralnymi czy mogli się przejść w wirtualnym spacerze po największych muzeach w Polsce czy Europie. Pod kierunkiem instruktorów układali play listy na Youtubie i dzielili się nimi. Uczestnicy zapoznali się też z serwisem społecznościowym „Printerest” na którym wyszukiwali ciekawych dla siebie informacji i przypinali je do tablic. Na koniec młodzież poznała internetowe formy rozrywki seniorów takie jak krzyżówki, Sodoku, wykreślanki itp. Razem z seniorami zorganizowali też wycieczkę po mapie poprzez Google maps. Druga część spotkania przebiegła pod znakiem poznania aplikacji przydatnych w codziennym życiu do załatwiania różnych spraw. Uczniowie i seniorzy zapoznali się z obsługą takich aplikacji jak „mObywatel”, profil zaufany, IKP, platforma e-usług gov.pl. Podczas warsztatów młodzi instruktorzy pokazali seniorom gdzie można znaleźć podstawowe informacje w sklepach internetowych, na co zwracać uwagę podczas płatności internetowych i jak zabezpieczyć się przed utratą pieniędzy. Uczniowie zapoznali seniorów z konsekwencjami utraty danych osobowych oraz sposobami jak je zabezpieczyć. Przećwiczono także różne scenariusze dotyczące bezpiecznych płatności.
Ostatni cykl spotkań miał miejsce 4.III.20225r. i dotyczył spraw bezpieczeństwa w Internecie. Pierwsze zajęcia dotyczyły popularnej metody oszustwa internetowego dotykającego seniorów metody „na wnuczka” i phisingu internetowego. Młodzież zapoznała uczestników projektu z pojęciem ataków socjotechnicznych, jak i rodzajami takich ataków. Szczególną uwagę poświecono „phisingowi” i metodzie na wnuczka.